niszczarkaNiszczarki to urządzenia intensywnie eksploatowane, narażone nie tylko na uszkodzenia typu mechanicznego, ale również na deformację konstrukcji, starzenie się materiału, rozmaite szkodliwe oddziaływania środowiskowe. Z tych powodów warto zadbać o stan niszczarek, stosując odpowiednie środki konserwujące, a w przypadku wystąpienia awarii – niezwłocznie podejmując się naprawy urządzenia. W tym artykule przedstawiamy najczęściej występujące awarie niszczarek, na których wystąpienie powinni być wyczuleni wszyscy właściciele tych urządzeń biurowych. Podpowiadamy także jak poradzić sobie z ich konsekwencjami oraz jak zatroszczyć się o prawidłowy stan i działanie niszczarki.

Przegląd najczęstszych awarii niszczarek

Podstawowym typem awarii dotykającym niszczarki regularnie jest zakleszczenie papieru. Dochodzi do tego na skutek włożenia zbyt dużej liczby kartek, których urządzenie nie jest w stanie pomieścić. W takim wypadku osoba obsługująca niszczarkę powinna wyjąć nadmiar papieru oraz pamiętać o systematycznym usuwaniu go z wnętrza niszczarki. Ścinki papieru mogą wywierać także negatywy wpływ na nożyki tnące, doprowadzając do stępienia ich brzegów.

Do podobnej awarii może doprowadzić umieszczenie w niszczarce takich materiałów, do których destrukcji nie jest przystosowana. Może to dotyczyć arkuszy tektury, kopert, kart kredytowych, folii, spinaczy, zszywek. By uniknąć tej sytuacji należy dokładnie zweryfikować rodzaj dokumentów, które pragniemy umieścić w niszczarce. Do bardziej wymagających arkuszy warto stosować profesjonalne niszczarki o specyfikacjach odpowiadających naszemu zapotrzebowaniu. Niektóre modele mogą posiadać usprawnienia pozwalające nawet na destrukcję płyt CD.

Niepokojące symptomy w pracy niszczarki

Jeśli niszczarka zaczyna pracować w zwolnionym tempie, powinno to wzbudzić naszą podejrzliwość i skłonić do dokładnego przyglądnięcia się urządzeniu, a nawet do sięgnięcia po serwis niszczarek. Symptom ten może świadczyć o zbyt intensywnej eksploatacji niszczarki, a tym samym powinien skłonić nas do mechanicznego przeczyszczenia jej najważniejszych elementów. W trakcie czyszczenia warto stosować środki i przybory dedykowane do niszczarek. Czyszczenie można połączyć z aplikowaniem środków konserwujących, które przeciwdziałają zużywaniu się nożyków tnących.

Przegrzewanie się urządzenia to kolejny niepokojący symptom. Niektóre niszczarki posiadają specjalne sygnalizatory informujące o wystąpieniu takiej sytuacji. W takim wypadku, należy przerwać działanie niszczarki, odczekać do momentu jej schłodzenia, a po ponownym uruchomieniu – nadzorować aktualny stan urządzenia i wprowadzać kolejne przerwy, jeśli potworzy się przegrzanie. Warto też upewnić się, czy czujniki działają prawidłowo, a urządzenie rozpoznaje papier w momencie, gdy jest on aplikowany.

Na koniec pragniemy podkreślić, że niszczarki, które uległy bardziej intensywnym awariom mogą zostać przywrócone do działania dzięki profesjonalnemu serwisowi. Regeneracja i naprawa niszczarek jest usługą wartą rozważenia szczególnie w przypadku osób dysponujących urządzeniem do zastosowania profesjonalnego.