drukarkaTroska o drukarkę to najlepszy sposób na przedłużenie jej żywotności oraz zagwarantowanie prawidłowego funkcjonowania. Na stan drukarki wpływają rozmaite czynniki środowiskowe, sposób jej użytkowania oraz częstotliwość pracy. W wielu przypadkach właściciele drukarek nie tylko nie zdają sobie sprawy jakie błędy użytkowe popełniają, ale jak poważne mogą mieć konsekwencje i wpływ na standard pracy urządzenia. W tym artykule prezentujemy najważniejsze środki zaradcze, które warto stosować regularnie, a które pozwolą zachować drukarkę w jak najlepszym stanie.

Prawidłowe użytkowanie drukarki – najważniejsze wyznaczniki

Pierwszym zadaniem, o którym powinien pamiętać każdy użytkownik drukarki, jest troska o stan dysz oraz ich drożność. Po wyłączeniu urządzenia, czyli gdy nie jest już aktywnie użytkowane, warto zawsze naciskać przycisk turn-off. Pozwoli to uruchomić specjalny program zapobiegający niepotrzebnemu wysychaniu dyszy.

Wbrew pozorom duży wpływ na standard pracy drukarki ma jej regularne stosowanie. Urządzenia, które zostały wyłączone na okres kilku tygodni, a nawet miesięcy, mogą generować problemy w trakcie rozruchu. Dlatego zaleca się uruchamianie drukarki przynajmniej raz na kilka dni. Niektóre dostępne urządzenia posiadają specjalne systemy przeczyszczania dyszy po uruchomieniu.

Ważnym aspektem prawidłowego użytkowania drukarki jest też sposób i miejsce jej ulokowania. Drukarka powinna znajdować się zawsze w tej samej pozycji. Nawet w czasie przenoszenia nie należy jej odwracać, przechylać lub kłaść do góry nogami. W ten sposób może dojść do rozlania tuszu.

Równie ważny jest sposób przeprowadzania wymiany kartridży, które powinny zostać zdemontowane i wprowadzone najszybciej jak to możliwe. Zasada ta dotyczy wkładów bezgłowicowych, w przypadku których przeciwdziałamy wysuszaniu się dyszy pod wpływem kontaktu z powietrzem.

Samodzielne wsparcie i konserwacja drukarki

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale drukarka powinna pozostawać podłączona do źródła energii przez cały czas, nawet gdy nie jest uruchomiona. Wiele modeli drukarek posiada specjalne systemy automatycznego oczyszczania oraz płukania głowicy. Zadania te wykonywane są niezależnie od korzystającej z drukarki osoby i powinny być realizowane przynajmniej raz na miesiąc.

Warto też korzystać od czasu do czasu ze sprężonego powietrza, które będziemy wdmuchiwać w urządzenie w celu pozbycia się nadmiaru kurzu, pyłków, drobinek papieru oraz innych nieczystości. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na jakość wydruku oraz standard pracy urządzenia. Jeśli nie dysponujemy sprężarką, pomocne może okazać się profesjonalne czyszczenie i naprawa drukarek.

Troska o drukarkę – podsumowanie

Na koniec pragniemy podkreślić, że zaniechanie wymienionych wyżej działań może mieć równie negatywny wpływ na stan drukarki, co jej użytkowanie w niesprzyjającym środowisku. Z tych powodów warto zadbać o stan swojej drukarki jeszcze przed jej zakupem – wyznaczyć określone miejsce użytkowania, zapoznać się z wymogami konserwacji podanymi przez producenta, a po zakupie – unikać przestojów w pracy dłuższych niż 2 tygodnie.